Офіс «Львів – Місто літератури ЮНЕСКО» у Рейк’явіку

З 5 по 10 вересня проходив Щорічний З’їзд Міст літератури ЮНЕСКО. Цього разу ми опинились у найдальшій північній столиці світу – у місті Рейк’явік, що у Ісландії.

 

З’їзд відбувався у гібридному форматі, тож усі, хто з певних причин не змогли приїхати до Рейк’явіку особисто, мали змогу долучитись до нас онлайн. Та чи означало це, що фізично з’їзд відвідало мало людей? Зовсім ні, ми зустрілись із представниками ще 19 Міст літератури з різних куточків світу (фактично, були представники з Америки, Великої Британії, Європи).

Подорож до Рейк’явіку – 5 днів інтенсивної роботи на міжнародними проєктами та визначення ключових точок роботи Мережі Міст літератури на наступний рік, або ж роки.

Міста літератури ЮНЕСКО презентували власні проєкти у двох напрямках – найкращі проєкти та пропозиції міжнародних проєктів, і ми хочемо поділитись декількома з них із Вами:

  • Ангулем (Angouleme) – перше та (поки) єдине Місто літератури у Франції справді особливе. Це – місто, насамперед, коміксів. Про французьку культуру коміксу ми знаємо ще з часів відомих газетних замальовок, та саме Ангулем вирішив опікуватись цією цариною літературної творчості вповні. Про місцевий фестиваль коміксів читайте за посиланням – https://www.bdangouleme.com/ .
  • Единбург (Edinburgh) – Місто літератури ЮНЕСКО з Шотландії та перше Місто літератури загалом (з 2004 року). Единбург презентував особливий інклюзивний проєкт під назвою «Digital Storytellers in Residence», який і справді виводить сторітелінг на новий рівень. Це – багаторівневий проєкт, суть якого полягає в тому, що старші люди, які зазвичай не ходять до бібліотек, приходять сюди для того, аби записати власні історії життя на цифрові носії (за допомогою волонтерів). Таким чином:
    люди відвідують бібліотеки і їм там подобається 😉
    старші люди навчаються цифрової грамотності та роботі із геджетами
    люди розповідають свої історії. А це завжди дуже цінно.
  • Утрехт (Utrecht) – Місто літератури ЮНЕСКО, розташоване в Нідерландах. Менеджери познайомили нас із проєктом, що спрямований на глобальну промоцію читання «Voorlees Express | Reading Express». Ідея проєкту виникла у жительки міста ще 10 років тому і вона була доволі проста: жінка хотіла, аби дітям більше читали, і читали вдома. Та, на жаль, як відомо, не всі батьки можуть та хочуть це робити. Тож прекрасна жителька Утрехту вирішила організувати, разом із місцевими школами, волонтерську мережу, основна задача якої – приходити додому до дітей, які цього хочуть чи потребують і читати їм книжки. Акція проводиться один раз на тиждень протягом 20 тижнів. За декілька років проєкт досягнув національних масштабів і тепер такі акції влаштовують по всій країні. Це ж треба!

 

https://www.citiesoflit.com/ відкритий для всіх, хто бажає дізнатись інформацію про всі Міста Літератури ЮНЕСКО одразу! Сайт – результат спільної роботи усіх міст літератури, але найбільше – Сіетлу та Любляни. Зараз ми працюємо над подальшою розробкою сайту, адже у наших планах доповнити його інтерактивною частиною, додати мапу фестивалів та багато іншого.

Нашою спільною важливою ціллю є дотримання Цілей Сталого Розвитку всередині Мережі. Відтак, звісно ж, ми обговорювали ці питання на панельних дискусіях під час З’їзду. Разом ми прагнемо докласти максимальних зусиль для того, аби вивести ціль №16 – Мир та Справедливість на найвищий щабель шляхом створення та здійснення нових проєктів та програм.

«Нам немає куди квапитись, адже Місто літератури – довгостроковий проєкт».

 голова офісу Міста Літератури ЮНЕСКО Единбургу Елі Боуден.

Та ми все ж хочемо трішки поквапитись і у 2022 році стати учасниками ще декількох глобальних міжнародних літературних проєктів.

Тож, чекайте, наступного року буде так само гаряче, як біля Ісландських гейзерів і так само захоплююче, як у Голубій Лагуні.