Львів – Місто літератури на 28 міжнародному BookForum у Львові. Як це було?

28 львівський міжнародний літературний фестиваль BookForum проходив з 15 по 19 вересня 2021. Вже традиційно в рамках фестивалю офіс «Львів – Місто літератури ЮНЕСКО» представляє власну спец програму. У ній – заходи, що повинні привернути увагу до цінностей, які сповідує Львів як Місто літератури ЮНЕСКО, серед яких – популяризація читання та розвиток україномовного видання, відстоювання прав та свобод людини, відстоювання ідей культурного різноманіття та глобальної співпраці, а також слідування Цілям Сталого Розвитку.

 

16 вересня у РадіоГаражі відбулась подія – представлення Короткого списку Премії Львова – міста літератури ЮНЕСКО 2021 року. 

Короткий список Премії Львова – міста літератури ЮНЕСКО цьогоріч складається із 12 творів, зі списком можна ознайомитись тут. 

До слова було запрошено членів журі Премії Ірину Старовойт та Данила Ільницького, що поділились думками стосовно Преміального процесу, а також процесу відбору книг. «Відбір до Довгого списку – це вибір з-поміж книжок хороших і дуже хороших, а відбір до Короткого – з-поміж дуже хороших і дуже-дуже хороших», – зазначив Данило Ільницький. 

Згодом автори творів, що увійшли до Короткого списку розповіли про свої твори. Олена О’Лір – авторка перекладу збірки  Вільяма Батлера Єйтса «Таємна троянда» «розповіла про особливу Магію у творах Єйтса, а перекладачі «Мемуарів» Карла Ґустава Маннергейма Назар Довжок та Ольга Ярешко поділились із аудиторією думками з приводу того, що ж таке відома «лінія Маннергейма». Також, у розмові до нас приєднався Богдан Коломійчук – автор детективного роману «Експрес до Ґаліції». 

Модерувала розмову голова офісу «Львів – Місто літератури ЮНЕСКО» Богдана Брилинська. 

 

17 вересня ми завітали до Львівського музею етнографії та художнього промислу для того, аби нарешті поговорити про Підзамче. «Кінцева станція – Підзамче. Герой прибуває».

Підзамче.Нарешті! – громадська ініціатива, що у 2021 році переросла у однойменний проєкт. Більше про проєкт можна дізнатись тут. Підзамче.Нарешті! — проєкт, спрямований на активізацію Підзамча та його дієвців, які зацікавлені у розвитку свого району. Організатори проєкту – ГО «Львівський Культурний Центр» 

Важливою частиною проєкту було створення особливого мультимедійного маршруту районом, який одночасно є також екскурсією. Текст для екскурсії створив письменник – лауреат Премії Львова – міста літератури ЮНЕСКО 2018 року Петро Яценко з інформаційною допомогою  Богдани Брилинської – керівниці офісу Львова – Міста літератури ЮНЕСКО та членкині ГО «Львівський Культурний Центр». 

Петро створив героя-провідника районом Колю Капсуля та розповів нам, чому він – телефонний майстер (тому що телефонний майстер мав доступ до максимальної кількості людей, квартир та підприємств. Він був потрібен усюди), чому для історії було обрано саме 2000ні роки (адже це не занадто далеко, але вже й не так близько. Ми пам’ятаємо нульові і «ще» і «вже»), чим пахне Підзамче (на думку Петра Яценка, Підзамче все ще пахне шоколадом) та чому така екскурсія важлива для туристів та містян. 

Модерувала розмову Анастасія Левкова – письменниця та перекладачка. 

 

19 вересня в рамках нашої спец програми відбулась міжнародна подія. «Місто і письменник: герой чи персонаж?» з Зазою Кошкадзе та Анастасією Левковою. 

Цього року Львів приймає резидента – Зазу Кошкадзе із міста Тбілісі, Грузія. 

Тбілісі зараз носить титул Столиці Книги, тож ідея партнерської резиденції Тбілісі-Львів одразу отримала підтримку. Так, до нас завітав Заза Кошкадзе – грузинський письменник-фантаст. Він говорить про те, що у виборі між двома літературними резиденціями – у Львові та в Іспанії – не сумнівався, тому одразу обрав Львів. Письменник вже бував тут у 2017 році в рамках Місяця Авторських Читань. У Львові Заза працює над науково-фантастичним романом, в якому головний герой опиняється у пост-апокаліптичному майбутньому. Цікаво, чи перебування у Львові якось вплине на його бачення майбутнього та світосприйняття героя? 

Анастасія Левкова – письменниця та перекладачка, амбасадорка Львова – Міста літератури ЮНЕСКО, невдовзі поїде на резиденцію у Тбілісі. Там вона працюватиме над своєю новою книгою про Крим. Загалом, Анастасія зазначила, що вже була в Грузії і що це справді тепла країна, тепла у всіх відношеннях. 

Всі учасники та модератор події – Григорій Семенчук погодились, що партнерські літературні резиденції – можливість відкрити літературні сторони країни якнайкраще. 

Такою була спец програма офісу «Львів – Місто літератури ЮНЕСКО» в рамках 28 Львівського міжнародного літературного фестивалю  BookForum, чекаємо на Вас наступного року!