12 вересня на LEM-Station відбулося відкриття муралу “100 років вічності”

12 вересня світ відзначив 100-річчя відомого письменника-фантаста, автора іменитого «Солярісу» Станіслава Лема.

Станіслав Лем народився та провів дитячі роки саме тут, у Львові. Про Львів він пише «Високий Замок», про Львів каже «Я львів’янин і львів’янином залишуся до смерті», тож місто влаштувало гучне святкування уродин автора.

«Нам не потрібні інші світи. Нам потрібні дзеркала» – спільний проєкт Міста літератури ЮНЕСКО Львова та Міста музики ЮНЕСКО Катовіце.

Митці зі Львова та Катовіц паралельно створювали свої роботи, присвячені Лему, на вулицях рідних міст, а 12 вересня у цих містах відбулось урочисте відкриття муралів. Авторами Львівського арту, що розташований на компресорній станції LEM-Station стали Сергій та Віталій Грехи.

Урочиста частина розпочалась із промови Михайла Лемака – виконавчого директора «LEM-Station»:

«У реалізації нашого проекту ми натхненні творчістю та ідеями Станіслава Лема, що без сумніву є одним з найвідоміших у світі львів’ян. Створення нових маркерів на мапі міста, що пов’язані з Лемом, є для нас важливою частиною роботи. Мурал, що з’явився на стіні Компресорної станції, яка незабаром перетвориться на арт-центр, є одним із таких кроків.

Загалом, мистецькі проекти та різноформатні події, що є на стику мистецтва, науки та технологій, можуть стати найкращим способом привернути увагу до постаті та творчості Лема серед молодих українців і дати їм поштовх познайомитись ближче з його творчістю.»

Автори муралу – Віталій Грех та Сергій Грех:

«Ми вирішили не акцентувати на конкретному тексті Лема, а створити композицію, що уособлює весь його творчий спадок. Тож, ми зобразили відкритий портал, що проходить через простір і час у глибини його текстів. Арка, чи дзеркало, не випадково нагадує відкриту книгу, що заохочує нас до відкриттів і занурень у творчість Лема та людську природу. Ми знаємо, що людська уява і фантазія здатна створювати неймовірно деталізовані світи, це прекрасно доводить постать автора.

Для нас це був дуже хороший і цінний досвід співпраці з польськими митцями Мегі і Міхалом Копанишин. Хочемо подякувати всім причетним до реалізації даного проекту.»

Шлях до локації – крізь дзеркала. Відкриття муралу супроводжувалось інсталяцією Мирослава Трофимука та Анни Стьопіної – митців Zemla.Studio. Близько 25 дзеркал проводили відвідувачів від входу в LEM-Station безпосередньо до місця дійства. Також, Мирослав з проєктом AЙKTRONER завершив вечір аудіовізуальним перформансом.

 

Проєкт реалізується у співпраці офісів “Львів – Місто літератури ЮНЕСКО” та “Катовіце – Місто музики ЮНЕСКО” за підтримки управління культури Львівської міської ради, Катовіце Місто Садів, Міського Палацу культури ім. Гната Хоткевича, ТзОВ “ЛемСтейшн”, Польського інституту в Києві, ГО “Львівський культурний центр” та Меморіального музею тоталітарних режимів “Територія терору”.