Чому варто сходити на вечірку інтроверта #умістілітератури.
Вечірка інтроверта #умістілітератури – онлайн дайджест створений офісом “Львів – Місто літератури ЮНЕСКО” під час карантину. Мета дайджесту – щотижня знайомити Вас із цікавинками літературного світу, у які можна поринути не виходячи з дому. Вони, ці цікавинки, будуть актуальними завжди, то ж ми вирішили створити добірку наших улюблених Вечірок і, разом із тим, ближче познайомити наших читачів із командою офісу Львів – Місто літератури ЮНЕСКО”
Богдана Брилинська, керівниця офісу.
“Мій улюблений дайджест – про мандри. Тому що література – завжди найкращий спосіб мандрувати, навіть коли не рухаєшся з місця”.
Всі ми любимо подорожувати та відкривати для себе щось нове, і у сучасному світі це можна зробити, не виходячи з дому.
Сьогодні для мандрів пропонуємо дослідити трохи інший бік літератури – її здатність бути хранителькою нашого досвіду та пам’яті.
Для дослідження історії Львова пропонуємо проєкт “Усні історії Львова” від Центр міської історії: https://cutt.ly/mtvTy2E , який зібрав розповіді людей, які жили і живуть у Львові. Так ви дізнаєтеся про те, як в цілому змінилось наше місто впродовж його історії.
Натомість проєкт музею Територія Терору дає нам можливість відчитати частину історії нашого міста, яка не є очевидною та зручною для нашого сприйняття. Пропонований проєкт – це каталог, який розповідає історію табору примусових робіт “Янівське” через історії осіб, які перебували в цьому таборі: https://cutt.ly/etvTiZ5
І якщо Вам надалі видаватиметься, що ви замкнені у своєму місті, то можете відкрити літературну мапу Львова на нашому оновленому сайті, через яку ви можете познайомитись з літераторами нашого міста та дізнатися, які місця у Львові з ними повязані: https://cityofliterature.lviv.ua/litmaping/
Після дослідження мапи Львова, можна спробувати дослідити свої літературні смаки та порівняти їх із смаками та рекомендаціями людей з усього світу завдяки ресурсу:https://www.literature-map.com/
А тоді гайда youtube-канал проєкту Книга-мандрівка. Україна, де можна дізнатися дуже багато цікавинок про нашу країну, про її постаті, історію та визначні місця.
Анна Хрякова, менеджерка міжнародних проєктів та менеджерка з комунікацій.
“Плекати дитину у середині себе надзвичайно приємно, незалежно від актуального віку. А як ще це робити, як не казками?”
Кожна дитина має свій уявний світ до якого мандрує, в ньому вона створює свої власні історії. Та, водночас, в дитинстві ми знайомимось із іншими світами через історії, які нам розповідають наші близькі. Сьогодні ми хочемо розповісти Вам більше власне про них – про казки. Під них ми засинали, вони – наші перші прочитані книги, ми уявляли себе принцами та принцесами, або ж влаштовували справжні казкові пригоди зі своїми іграшками. Найперше ми пропонуємо згадати цей прекрасний час та послухати відомі та улюблені казки у виконанні сучасних українських виконавців на цьому джерелі: https://kazky.suspilne.media/list.php.
У Вас може виникнути питання, чому ми так любили казки? Відповідь дуже проста – вони розвивають розумові здібності, уяву, допомагають у пізнанні світу та мають повчальну складову. Кожна казка вчить принципам моралі, що так важливо для дітей. Більше про роль казок для розвитку дітей, читайте у цій статті від ВСЛ: https://starylev.com.ua/…/chomu-kazka-naykrashchyy….
Казки постійно були поряд із людством, саме тому більшість популярних казок – народні. Вони ж надихали інші казки – літературні, написані авторами, всім нам добре відомими: брати Грімм, Шарль Перро, Ганс Крістіан Андерсен, Редьярд Кіплінг, Джоан Роулінг та Джон Толкін та інші: https://starylev.com.ua/…/dytyachi-pysmennyky-yaki….
Не менш відомими для нас є українські казки та казкарі, зокрема Іван Франко, Михайло Коцюбинський, Олена Пчілка, Всеволод Нестайко, Наталія Забіла, Дзвінка Матіяш, Тарас Прохасько та Галина Вдовиченко. Про те, яка вона – сучасна українська казка, радимо прочитати у цікавому інтерв’ю з дитячим письменником Іваном Андрусяком: https://blog.yakaboo.ua/ivan-andrusiak/.
Казки зараз міняють свою форму. Їх не лише переповідають чи видають у вигляді книжки. Багато казок тепер екранізовані у вигляді фільму чи мультиках. Ми Вам пропонуємо познайомитись із казкою від нашого офісу про літературну героїню нашого міста – Басю, яка безперервно мандрує і зустрічає нових друзів #умістілітератури https://www.youtube.com/playlist….
Звісно, казки – не лише для дітей. І дорослі часто повертаються до магічного світу казок, хто для того, щоб відчути себе знову дитиною, а хто – для того, аби переосмислити історії та зрозуміти, що не такі вже вони й дитячі. Та нехай воно завжди буде в нас, таке грайливе та просте дитинство, сповнене теплоти та приємних емоцій.
Павло Коряга, менеджер національних проєктів офісу “Львів – Місто літератури ЮНЕСКО”
“Карантин – це час, коли кожен із нас переусвідомлює якісь речі і шукає те, чим він хотів би займатись, але на що завжди бракувало часу. І саме на карантині я відкрив для себе кулінарію, а дайджест мені в цьому допоміг.”
Місто Літератури – Місто великої креативної мережі, в якій ми тісно пов’язані з іншими шести індустріями – музикою, ужитковим мистецтвом, кінематографом, медіа-артом, дизайном та кулінарією.І сьогодні ми зосередимось на кулінарії та спробуємо показати її взаємодію з літературою.
Книга, як і страва – це мистецтво, і робота письменника подібна роботі кухаря – створювати, маючи матеріал та ідею. Чим ще куховарство подібне до письменницької справи читайте у статті: https://vsiknygy.net.ua/neformat/12084/.
А ви знали про те, що Володимир Винниченко був веганом, Тарас Шевченко любив борщ з карасями, сливи та кавун, а Іван Франко хоч і не був вибагливим до їжі, але любив картоплю з грибами, смажені баклажани і все завдяки кулінарному хисту дружини – Ольги Франко. Доречі, невістка Франка – Ольга Франко була знаною українською кулінаркою та авторкою кулінарних книг, зокрема у 1929 році у Львові вийшла в друк її книга “Перша українська загально-практична кухня”, а в 2019 книгу перевидали з коментарями Маріанни Душар: https://folio.com.ua/…/1-sha-ukrayinska-zagalno….
Після столу письменників саме час глянути чим же ж вони годують героїв своїх творів. Часто світ персонажа змальований настільки детально, що читаючи відчуваєш запахи та смаки їжі, що їх оточує. Що на столах в героїв сучасної української літератури ви знайдете у статті: https://eda.bit.ua/2017/04/food-literature/, а ось тут ви зможете не лише зазирнути на стіл світових літературних героїв, а й спробувати відтворити страви які рекомендують герої книг: https://starylev.com.ua/…/gotuyemo-za-receptamy….
Дизайнер Діана Фрід підсилює слово образом зібравши у книзі https://starylev.com.ua/club/blog/literaturna-yizha страви з найвідоміших книг художньої літератури.
Також пропонуємо вашій увазі онлайн курс “Гастрономічні шедеври літератури”. Це курс з 9 лекцій, на якому можна дізнатися, як література відображає гастрономічні практики суспільства та кулінарну моду різних епох: https://courses.culturalproject.org/gastr#buy.
Мар’яна Загоруйко, менеджерка локальних проєктів офісу.
“Насамперед, я дуже люблю гру в “спільний роман”, якою закінчується дайджест. А ще, це насправді корисні ресурси для того, аби розвивати творчість, при тому, розвивати із самого дитинства. Цей дайджест – творчий і практичний”.
Можливо, Ти завжди мріяв/ла бути письменником чи письменницею, але щось Тебе спиняло? Коли часу більш ніж достатньо, допоможе у цьому наш дайджест “Вечірка інтроверта #умістілітератури”, де зібрані цікаві рекомендації та корисні поради для розкриття Твого творчого потенціалу в домашніх умовах!
Рекомендуємо розпочати з Навчальної платформи “Чудова проза” авторства письменника, лауреата Премії Львова – Міста літератури 2018 року Петро Яценко.
Платформа сповнена натхненням . Тут – цікаві надихаючі історії, що надихнуть Тебе на написання своєї власної! Головна умова – бути сміливим та не боятися монстрів!
Будь у тренді та випробуй свої сили у справжньому челенджі на ресурсі https://storybird.com/ ! Тут Ти можеш створити власну історію, прийнявши участь у одному з завдань, запропонованих професійними викладачами сторітелінгу та письменницької майстерності
Після введення карантину життя раптово змінилося. Вулиці міста – порожні. Концерти, виставки та дискусії – скасовано. Увесь культурний простір також пішов на карантин. Виникає питання – чим зайнятися ввечері вдома протягом трьох тижнів? PEN Ukraine каже, читати хороші книжки, які вам допоможуть обрати члени Українського ПЕН у рамках онлайн-проєкту “Книжковий вечір із PEN Ukraine”, посилання на який – ось тут: https://www.facebook.com/events/813250669153760/
А ще, дуже рекомендуємо до перегляду фільм “Геній”. Це – драматична історія про непрості відносини письменника та редактора, адже, як відомо, за кожним великим романом стоїть не лише масштабна робота письменника, але й “іншого” автора роману – редактора. Ця історія не просто про книгу, а й про її шлях від авторської шухлядки до книжкової полиці в магазині.
https://www.imdb.com/title/tt1703957/
Це – наші улюблені вечірки інтроверта. А для того, аби знайти свої, переходьте на нашу сторінку у Facebook та шукайте Вечірку інтроверта #умістілітератури!
Ми у Instagram