2021 рік #умістілітератури ЮНЕСКО

Цього року відбулось справді багато літературних подій, і ми хочемо поділитися з вами своїми маленькими й великими успіхами. 

2021 рік – рік Станіслава Лема. Тож ми, з найкращими у світі партнерами, втілили багацько заходів, присвячених автору, які ви можете знайти за позначкою #лем100. 

Пропонуємо переглянути серію пізнавальних та красивезних відео “(Не)забуті імена літературного Львова. Місця Лема, в яких Ірина Старовойт, Ігор Колесник, Андрій Павлишин та Галина Крук розповідають нам про те, яким був видатний автор та що ховається за його творами. Тут – філософія і літературознавство, історія та соціологія, все склалося в одне заради того, щоб ми з гордістю говорили “Станіслав Лем – львів’янин”. А коли на Львівському Радіо почули про нашу ідею, вона миттєво переросла в ідею створити однойменний подкаст, який можна знайти за посиланням

Загалом наші відео подивились 4,5 тисяч разів, а тизери, тобто короткі відео – 2800 разів. Наші подкасти послухали 850 разів. 

Дякуємо за партнерство Львівському національному медичному університету імені Данила Галицького, Музею “Територія Терору”, Lviv Open Lab, Музейю міста, Радіогаражу, Науковій бібліотеці ЛНУ ім. Івана Франка, Астрономічна обсерваторію та What If Creative Studio. 

Для нас як для Міста літератури важлива співпраця між різними сферами мистецтва – кроссекторальність. Тому цього року ми в партнерстві з Містом музики ЮНЕСКО Катовіце, а також з нашими львівськими партнерами  Сергієм та Віталієм Грехами та Мирославом Трофимуком створили на Lem Station мурал, присвячений Лему та його доробку! Приходьте поглянути на мурал до Lem Station або на https://cutt.ly/vUTnBv1 , а можливо, Ви захочете ще раз пережити із нами відкриття муралу, то ось – коротке відео з події https://cutt.ly/LUTn8bn.

Станіслав Лем став патроном нашого конкурсу Читання Молодого Міста. Цьогоріч ми отримали більше 50 заявок на конкурс у таких напрямах, як  прозова фантастика, книжкова критика та книжкова ілюстрація.   Наші журі обрали 14 найкращих робіт, і вже зовсім скоро ми опублікуємо альманах, у якому, власне, і будуть представлені ці роботи! Авторки кращих робіт у кожному з напрямів отримали грошову винагороду від Управління культури ЛМР. 

Зрештою, це далеко не все, чим запам’ятався нам 2021. 

Цьогоріч нам вдалося частково відновити такі дорогі для нашої Мережі мости співпраці. Ми побували на з’їзді Міст літератури ЮНЕСКО у Рейк’явіку, Ісландія. Ми знову зустрілись у великій компанії представників Міст літератури, аби разом подумати про те, якими були 2020 та 2021 роки та чого ми чекатимемо від 2022. Попереду багато нових проєктів і подій, об’єднаних спільною метою – покращення та захисту літературного середовища Міста. Про нашу подорож можна прочитати за посиланням .

Також ми відвідали з робочою поїздкою місто Катовіце та поговорили про те, як такі культурні інституції, як наш Палац Гната Хоткевича та Katowice Miasto Ogrodów, можуть ефективно втілювати міськи програми в напрямі культури та бути центрами, які активізують культурну спільноту міста. У цій поїздці виникли нові чудові ідеї на спільні проєкти партнерських міст у 2022 році. Чекайте новин.

Ну і звісно, ми не могли не відвідати партнерські фестивалі в Україні. Польський Інститут радо запросив нас до Києва до участі у Книжковому Арсеналі. Під час поїздки ми вперше у 2021 році публічно заговорили про Станіслава Лема, запрезентувавши на стенді масштабну інсталяцію яка, зокрема, розкривала цікаві факти з життя фантаста, також стала прекрасною фотозоною. До того ж, ми долучилися до події наших партнерів ГО “Форум видавців” – “Гра в дорослішання. Як ми зростаємо незалежними?” 

У серпні ми відвідали Одеський фестиваль Зелена Хвиля, адже Одеса також є Містом літератури ЮНЕСКО. 5 днів, сповнених літературою та всім, що відбувається навколо неї, тематичні дискусії, літературні читання та участь Офісу в дискусії “Новий вимір свободи слова”. 

А ще восени ми поїхали на Транслаторіум у місто Хмельницький і про це можна почитати тут: https://cutt.ly/PUQVRQz 

Значне досягення 2021 року – партнерська літературна резиденція з містом Тбілісі. Tbilisi Writers’ House Residency  та Тбілісі – Європейська столиця книги 2021 ласкаво запросили українську письменницю Анастсасію Левкову на двотижневу резиденцію, під час якої авторка познайомилась із місцевими літературами та взяла участь у Літературному фестивалі Тбілісі. Натомість, до нас на резиденцію завітав Заза Кошкадзе – грузинський письменник, перекладач та драматург, засновник літературного руху Pink Bus. У Львові він працював над своїм новим науково-фантастичним романом та, за його словами, місто надихнуло його на нові творчі перспективи та створення нових героїв.

Хоч мости і відновлено, та все ж, частково: левова частка наших міжнародних проєктів відбулась у форматі онлайн.
Разом із Zemla Studio ми підготували для іноземної аудиторії два тематичні відео про те, як бути письменниками, перекладачами та правозахисниками в Україні. Відео доступні на нашій Facebook сторінці: https://cutt.ly/7UTPJZB  https://cutt.ly/BUWkph9 

Наприкінці року, спільно з Управлінням Культури Львівської Міської Ради, ми традиційно оголосили переможців Премія Міста Літератури ЮНЕСКО. Згадати це – чудова нагода ще раз привітати із перемогою Сергія Осоку й Ірину Шувалову зі спеціальною відзнакою. Церемонію вручення Премії можна переглянути за посиланням 

Ми продовжуємо активно підтримувати літературні ініціативи, важливі для нашого міста. Цього року таких було декілька: 

POETY. Діалог поколінь у партнерстві із Львівським Культурним Центром та Соломією Чубай. Це – літературно-музичний проєкт, який по-новому розкриває постаті видатних українських письменників-ювілярів 2021 року. Дізнатися про проєкт можна за посиланням.

Підзамче. Нарешті! разом із Львівським Культурним Центром та Петром Яценком. Підзамче.Нарешті! — проєкт, спрямований на активізацію Підзамча та його дієвців, які зацікавлені у розвитку свого району. В рамках втілення проєкту ми створили мультимедійний маршрут районом. Але не простий, а літературний! Герой маршруту,– Коля Капсуль,– створений Петром Яценком, стане вашим провідником по Підзамчі та розповість неперісічні історії про цю місцевість. Більше про проєкт за посиланням. 

Місяць Авторських Читань та ГО “Мистецька Рада Діалог”. Місяць Авторських Читань – щорічний транскордонний фестиваль, який традиційно проходить у Словаччині, Чехії й Україні. Та щороку до участі у фестивалі запрошують четверту країну, у 2021 році це була Словенія. Протягом місяця ми щовечора відвідували літературні читання авторів – представників цих країн, а Ви, якщо щось пропустили, можете переглянути відео тут.

Форум Перекладачів. Професійний перекладацький форум відбувся цьогоріч у змішаному форматі, на сторінці фестивалю можна переглянути і програму, й записи лекцій та дискусій, які відбулись у рамках фестивалю. 

Дякуємо Управлінню Культури Львівської Міської Ради, Соломії Чубай, Українській Асоціації Культурологів – Львів, Інституту Стратегії Культури, МАЧ, Фестивалю “Кальміюс”, ГО “Форум Видавців” та BookForum, Центральній бібліотечній Системі Львова та Видавництву Старого Лева за те, що разом із Вами ми втілили багацько проєктів, що справді підтверджують: Львів – Місто літератури ЮНЕСКО!